Ste si zaželeli nekoliko drugačnega dopustovanja ali zgolj malce več avanturističnega duha na potovanju? Potem ste zagotovo že razmišljali o nakupu strešnega šotora, ki se ga pritrdi na streho vozila in je tako vedno na voljo, ko vas ujame noč.
Ker pa je tudi na tem področju kar nekaj izbire, je seveda pomembno, da se odločite za pravega. Poznamo strešni šotor s trdo lupino in model z mehko streho kot tudi različne oblike, velikost in primerne modele za različna vozila. Povsem logično je, da lahko na kombi ali terensko vozilo montiramo drugačne strešne šotore kot na osebni avtomobil.
Velikost strešnega šotora
Na odločitev za nakup strešnega šotora bo zagotovo imel vpliv podatek o velikosti. Torej, koliko oseb bo lahko v njem spalo. Strešni šotor je v resnici namenjen prav temu. Spanju, saj za kaj več ne ponuja veliko bivalnega prostora. Kljub temu pa boste lahko ugotovili, da je spanje v takšnem šotoru zelo udobno.
Večinoma se kupujejo strešni šotori za 2 do 4 osebe, čeprav je moč na trgu najti tudi takšne, ki pogojno lahko gostijo kar do 6 oseb. Zakaj pogojno? Zato, ker je seveda odvisno od velikosti oseb kot tudi dejstva, ali specifikacije proizvajalca držijo na način, kot ste si jih prebrali sami. Pri tem je treba biti previden in se posvetovati še s prodajalcem.
Mehka ali trda različica?
Strešni šotor z mehko streho je v prvi vrsti nekoliko cenejši, kar je velikokrat razlog, da se ljudje odločijo prav zanj. V sami osnovi nudi enako udobje in prostor, tudi postavljanje ni dosti bolj zahtevno. Vseeno pa je potrebno znotraj pritrditi nekaj vrvic in namestiti par teleskopskih palic.
Pri različici s trdo lupino pa se šotor na strehi vozila dejansko postavi sam od sebe, ko ga odpnete in se sproži notranji mehanizem. Oba šotora imata vgrajeno ležišče, pri trši boste lahko vanj pospravili še nekaj reči, ki bi sicer zasedale prostor v vozilu.
Obe različici nudita tudi zaščito pred dežjem in vetrom – s to razliko, da je strešni šotor z mehko streho nekoliko glasnejši tako za bivanje kot tudi med samo vožnjo. Tisti s trdo lupino je bolj aerodinamičen, nudi nekaj več avtomatike pri postavljanju in razstavljanju, oba pa boste lahko postavili zelo hitro in enostavno. Model s trdo lupino celo v manj kot minuti.
Koliko stane strešni šotor?
V resnici lahko strešni šotor dobite že za dobrega tisočaka, še posebej kadar je v teku kakšna akcija s popusti ali razprodaja starih modelov. Vendarle pa bi svetovali, da pogledate proti tistim, katerih cene se gibljejo okoli dveh tisočakov ali malo preko.
Za izvedenko s trdo lupino bo potrebno odšteti kakšne tri tisočake, je pa seveda še vedno veliko odvisnega od velikosti, modela in tudi dodatkov, ki bi jih morda dokupili. Strešni šotor ima lahko tudi pripojen del, ki sega do tal in služi za nekakšen varen prehod iz šotora ven ter za prostor, kjer se udobneje preoblečemo ali pa tam kaj shranimo.
Dodajmo, da si je moč strešni šotor tudi izposoditi, kar sploh ni slaba ideja za vse tiste, ki še niso prepričani o tem, da bi jim takšen način bivanja ustrezal. Najem šotora prav tako pride prav vsem, ki bodo strešni šotor koristili manj pogosto.
Dodatki za strešne šotore
Strešni šotor že sam po sebi prinaša vse tisto, kar popotnik od njega želi. Kljub temu pa lahko seveda zanje dokupimo še kar nekaj dodatne opreme, ki potovanje in bivanje na poti močno olajša. Tako so na voljo različne tende, katerih funkcija je povsem enaka kot funkcija tend na prikolicah in običajnih šotorih.
Kupimo lahko tudi različne pritrditvene kite, pa denimo anti-kondenzacijsko podlogo za ležišče. Na voljo so tudi torbe in različni termo kiti za hladnejše dneve. Najbolje bo, da se pred nakupom pomenite s prodajalcem na prodajnem mestu, ga povprašate o vsem, kar vas zanima, ter prosite, da vam predstavi tudi dodatno opremo, ki bi vam utegnila priti prav.