Varilci se pri svojem delu srečujejo z različnimi nevarnostmi, kot so izpostavljenost visokim temperaturam, ultravijolični žarki, škodljivi plini in električni tok. Prav zato je ključnega pomena, da se pri ročnem varjenju upošteva ustrezne postopke in varnostne ukrepe, ki zagotavljajo varno delovno okolje in preprečujejo morebitne poškodbe ali nesreče.
Poleg tega je pomembno, da varilci redno preverjajo delovno okolje, da se identificirajo morebitna tveganja ter izvedejo ustrezni postopki za njihovo odstranitev. S pravilnim pristopom k varnosti varilci učinkovito zmanjšajo tveganja in zagotovijo varno delovno okolje tako zase kot tudi za svoje sodelavce.
Pregled in zaščita delovnega mesta
Pred pričetkom varjenja je potrebno izvesti temeljit pregled delovnega mesta in zagotoviti ustrezno zaščito. To vključuje odstranitev morebitnih vnetljivih materialov in zagotovitev, da so sosednja delovna mesta zaščitena s ognjevarno predelno steno, ki preprečuje požare ali širjenje isker.
Tudi varilska oprema mora biti pred pričetkom dela vedno preverjena. Preveri se cevi za dovajanje plina, ventile, plinske jeklenke in varilsko ročico, pa tudi električne kable, kadar se vari z električnim tokom. Delovno mesto mora biti čisto in stabilno ter pripravljeno za delo.
Uporaba varnostne opreme
Uporaba ustrezne varnostne opreme je nujna za zaščito varilca pred poškodbami. Varilec mora nositi varilsko masko ali očala, ki ščitijo pred žarečimi delci, ultravijoličnimi žarki in bleščanjem. Poleg tega je pomembno, da varilci nosijo ognjevarna oblačila, kot so varilske hlače, jakna ali predpasnik.
Tudi ognjevarne rokavice in čevlji so obvezen del opreme, saj nudijo zaščito pred visokimi temperaturami in žarečim materialom. Zaščitne rute so dodatni element varnostne opreme, ki pomagajo preprečevati opekline in poškodbe kože med delom. Uporaba varnostne opreme je pomembna za varno izvajanje varilskih postopkov in preprečevanje poškodb.
Ustrezno prezračevanje
Za odstranjevanje škodljivih plinov in hlapov, ki nastajajo med varjenjem, je zadolžen prezračevalni sistem. Če tega na delovnem mestu ni mogoče zgotoviti (varjenje lahko poteka tudi na terenu), je pomembno, da so odprta vsaj okna in vrata, ki omogočajo pretok svežega zraka in odstranitev strupenih plinov iz prostora.
Dobro prezračeno delovno okolje zmanjšuje tveganje za vdihavanje škodljivih snovi in izboljšuje splošno kakovost zraka v prostoru, kar pozitivno vpliva na zdravje in počutje delavca. Dejstvo je, da se pri procesu varjenja v zrak sprožajo strupene snovi, česar varilec nikakor ne sme zanemariti. Če vari v prostoru, kjer prezračevanja ni mogoče zagotoviti, lahko uporabi varilsko masko z vgrajenim prezračevalnim sistemom.
Protipožarna oprema
V smislu preventive je nujno, da je na varilskem delovnem mestu na voljo tudi ustrezna protipožarna oprema. Vsako delovno mesto, kjer se izvajajo varilni postopki, mora imeti na voljo sicer varilsko opremo, ki je opremljena z ustreznimi varnostnimi mehanizmi za preprečevanje požarov in nevarnih situacij.
Ker pa nesreča nikoli ne počiva, je pomembno, da je na dosegu roke tudi gasilni aparat, ki omogoča hitro ukrepanje v primeru morebitnih požarov ali nenadzorovanih izbruhov ognja. Enako pomembno je tudi redno vzdrževanje in pregled te protipožarne opreme.
Vir: https://www.kovinc.si/varjenje/varnost-pri-varjenju