Lesene talne obloge, še posebej parket, dajo našem domu neko posebno noto in energijo. Navadno te občutke povežemo z umirjenim stanjem duha in občutkom naravnosti. A za vse to je potrebnega tudi nekaj vzdrževanja, saj so tla pod kar precejšnjimi obremenitvami. Sploh v kuhinji, otroški sobi in dnevni sobi.
Pomembno je še, da po parketu ne stopamo z grobimi čevlji ali celo umazanimi podplati, kjer se poleg klasične umazanije zadržujejo tudi bolj grobi delci, kot so kamenčki. Da bi karseda zmanjšali možnosti za poškodbe, pa prej poskrbimo za ustrezno zaščito.
Parket je lep!
Vsekakor drži. In lahko je izdelan iz različnih vrst lesa, ki imajo prav posebne odtenke, do tega, da je parket izdelan tudi z različnimi tehnikami, ki mu dajejo poseben videz. Lahko je skobljan, krtačen, morda umetno postaran ali pa denimo nažagan, peskan.
Seveda je takšen parket izjemnega videza in daje prostoru nek poseben čar. Žal pa bo tak ostal zgolj do naslednjega brušenja, kar je potrebno storiti, preden ga na novo prelakira mojster za lakiranje. Kaj pa, če bi namesto tega uporabili raje olje za parket?
Prednosti oljenega parketa
Med prednosti oljenih lesenih talnih oblog zagotovo lahko štejemo dejstvo, da parketa pred nanosom zaščitnega sloja ni potrebno brusiti. Na ta način bo njegov videz ostal originalen in takšen, kot smo si ga od nekdaj želeli. Oljenje parketa sicer poteka pogosteje kot lakiranje.
Kljub temu pa je treba dodati, da gre za enostaven postopek, s katerim bomo opravili kar sami in pri tem prihranili precej denarja, ki bi šel sicer za mojstra, brušenje in lakiranje. Oljen parket pa poleg prvotnega videza obdelave zadrži tudi naraven videz, saj v nasprotju z lakiranjem ne pušča umetnega občutka.
Kaj pa tekočine?
Čeprav morda kdo sprva pomisli, da oljen parket ni zavarovan pred politjem tekočin, pa to drži zgolj delno. Pomembno je seveda izbrati pravo olje in se držati navodil proizvajalca glede tega, koliko nanosov bo potrebnih za popolno zaščito lesenih tal. Med kvalitetnejša olja vsekakor sodijo tista iz serije TEKNOS.
Za olja v nasprotju z laki velja, da les zaščitijo tudi od znotraj in ne le površinsko. Je pa treba lesene talne obloge v bolj obremenjenih prostorih zaščititi z oljem, ki mu je dodan vosek. Na ta način še vedno ohranimo naraven videz lesa, obenem pa so tla zaščitena podobno kot po lakiranju.
Povsem nobenega strahu ni, da vaša tla ne bi bila dovolj zaščitena v primeru oljenja. Poskrbeti je treba le za zadostno debelino vrhnjega sloja.